Yeni dünya blogu , her konu ile ilgili eşsiz deneyimleri anlattığımız bilgi blogu.

TC Kimlik Numarasının Sırları

0 17

TC kimlik numarası uzun soluklu bir çalışma olan mernis uygulaması kapsamında geliştirilmiş ve her bir vatandaşa özel olarak atanmış 11 haneli rakamlar dizisidir. Günümüzde; eğitim, bankacılık, sağlık vb. tüm kurumlar TC kimlik numarası üzerinden işlemlerine devam etmektedirler. Vatandaşlık numarası adı da verilen kimlik numarasının sırrı nedir? Rasgele rakamlardan mı oluşmaktadır yoksa bir anlamı mı vardır? Bu yazımız TC kimlik numarası üzerine…

Kimlik numarası 11 haneden oluşmaktadır.

 

Bir kimlik numarasının gerçek olup olmadığını anlamanın birkaç doğrulama yöntemi vardır. TC kimlik numarası rastgele rakamlardan oluşmaz. Kimlik numarasının geçerli bir rakam olup olmadığını anlamak için basit bir işlem uygulanır. Kimlik numarasının ilk 10 rakamının toplamı, 11. rakamı vermektedir.

 

Sadece bununla kalmamakla birlikte 1,3,5,7 ve 9. rakamların toplamının 7 katı ile 2,4,6 ve 8. rakamların toplamının 9 katının toplamının birler basamağı 10. rakamı vermelidir. Bir diğer hesaplama paritesi ise 1,3,5,7, ve 9. rakamın toplamının 8 katının birler basamağı 11. rakamı vermektedir.  Kimlik numarası sistemi nüfus işlemlerini, sağlık kontrollerini, sigorta işlemlerini, bankacılık ve eğitim işlemlerini de kapsayan birçok konu üzerinde kullanılmaktadır. Bu sistemin kullanımı ile hem işlemler kolaylıkla takip edilmekte, hem de dolandırıcılıkların önüne geçilmektedir.

 

Kütükte sizden bir önceki kişiyi bulun

Kimlik numaranızın son 2 hanesini silin. Kalan 9 haneli rakamdan 29 999 sayısını çıkartın. Daha sonra size yukarıdaki verdiğimiz hesaplamalar ile 10. ve 11. rakamı bulun. Son bulduğunuz rakamı da ekledikten sonra aile kütüğünüzde sizden bir önceki kişinin kimlik numarasına ulaşabilirsiniz. Yani son 2 rakam kişisel bir anahtar gibi kullanılırken sizden bir önceki kişinin kimlik numarasını 29999 sayısını kendi numaranızdan çıkartarak bulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.