Yeni dünya blogu , her konu ile ilgili eşsiz deneyimleri anlattığımız bilgi blogu.

Evlenmek Boşanmaktan Daha Zor

0 10

Evlenmek oldukça zor bir iştir. Doğru kişiyi bulmak ve o kişi ile hayatını birleştirmek, bir çatı altında yaşamak çok güzel bir düşünce olsa da hayat şartları bazen bunlara müsaade etmez. Günümüzde en çok rastlanan tatsız durumların başında boşanmalar gelir. Hemen her gün birilerinden boşanma haberleri duyulur. Tatsız olan bu durumlar bazen hayat şartları, bazen doğru kişiyi bulamama bazen de kişilerin birbirlerini tam olarak tanımamalarından kaynaklanır.

Çok kısa süren evlilik sayısı bir hayli artmış durumda olmasından dolayı, günümüzde evlenmek boşanmaktan zor kanısı yayılmış olur. Erkekler evlenme konusunda kadınlardan daha korkak olurlar. Erkekler için evlenmenin nişanlılık ya da flört döneminde bir farkı yoktur. Evli olma duygusunu evlendikten bir süre sonra anlayan erkekler, evlilik konusunda daha kısa zamanda sıkıntı yaşayabilirler. Oysa kadınların içgüdüsel olarak daha yakın oldukları evlilik kurumu daha cesur olmalarını sağlar. Genellikle ilk olarak kadının ağzından evlilik konusu açılır.

Evlenen çiftlerin plansız olarak dünyaya getirdikleri çocuklar bazen mutluluklara mutluluk katarken bazen de evliliklerin bitmesine neden olabilir. Herhangi bir tarafın “ben çocuk istemedim” sözü o evliliğin çoktan bittiğini gösterir. Sadece imzaya kalmış olan evlilikler mutsuz bir yuvada yaşamaktan ibaret olur. Mahkeme salonunda sonlanacak olan bu evliliklerden en çok çocuklar zarar görürler.

Mahkemelerde hakimler kısa süreli olan evlilikleri bitirmek istemezler ve tekrar denesinler diye duruşmayı ileri bir tarihe atarlar. Çünkü evlenmek o kadar da kolay olan bir iş değildir. Aile kavramını anlayan bireyler evliliklerini kolay olarak bitiremezler. Aslında evlenmek boşanmaktan zor bir iştir. Yıllarca süren flört dönemlerini ardından hayatlarını birleştiren çiftler, bir çırpıda bu evlilikleri bitirebilirler.

Çocuklar ayrılıklardan etkilenen bireyler olsa da mutsuz bir ailede büyümeleri de sakıncalıdır. Mutsuz bir ailede büyümek yerine mutlu olacakları anne veya babada büyümeleri çocukların gelişimleri için daha olumlu olabilir. Her ne kadar güç te olsa ayrılık kararı almak bazen en doğru karar olabilir. Onca emek bir çırpıda heba olacağı için evlenmek boşanmaktan zor bir eylem olur. Avukatlar aracılığı ile anlaşmalı olarak ta boşanacak olan bireyler ayrı ayrı bir hayat sürebilirler. Kanunlar sürekli olarak kadın ve çocuklardan yana olur.

Günümüzde anlaşmalı boşanma davalarında bile hakimler nafaka ve velayet konusunda çocuğun ve annenin tarafına hüküm verebilirler. Kadın hiç istemese bile nafaka bağlanabilir. Önemli olan nafaka değil bundan sonra geçirilecek olan hayatın daha mutlu ve huzurlu geçirilmesidir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.