Yeni dünya blogu , her konu ile ilgili eşsiz deneyimleri anlattığımız bilgi blogu.

Çocuklarda Düzenli Bir Uykunun 4 Önemli Faydası

0 3

Gelişim çağındaki çocuklar için düzenli ve yeterli bir uykunun faydaları saymakla bitmez. Çocuklarınızın fiziksel ve ruhsal sağlığını korumak ve desteklemek için düzenli bir uykuyu teşvik etmek, bu yazıda detaylandıracağımız çok sayıda faydayı beraberinde getirecektir.

Çocuklarda Düzenli Bir Uykunun 4 Önemli Faydası

1. Hafızayı Güçlendirir

Geç saatte yatan, düzensiz ve yetersiz uyku uyuyan çocukların öğrenme ve öğrendiklerini hatırlamakta güçlük yaşadıkları, yapılan araştırmalar sonucu ortaya konmuş durumda. Uyku sırasında büyüme hormonu salgılandığı ve çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimleri devam ettiği için, uyku düzenindeki her türlü dalgalanma bu süreci olumsuz etkiliyor. Çocuğunuzun az uyuduğu günlerde okulda daha dalgın ve dikkatsiz olması, öğrendiklerini çabucak unutması olası. Çocuğunuzu her gece uygun bir saatte yatmaya alıştırmak kolay olmayabilir ancak uzun vadede hem çocuğunuz hem de aileniz için çok büyük faydaları olacağını söyleyebiliriz.

Çocuklarda Düzenli Bir Uykunun 4 Önemli Faydası

2. Bağışıklık Sistemini Destekler

Yeterli ve düzenli uyku, bağışıklık sistemini güçlendirerek çocuğunuzun daha az hastalanmasını sağlıyor. Vücudun kendini yenileme ve onarma süreci de uykuyla yakından ilişkili. Dolayısıyla çocuğunuz hastalandığı takdirde iyileşme süreci de daha hızlı olacaktır. Hem çocuklar hem de yetişkinler için sağlıklı bir yaşam sürmenin en önemli anahtarlarından birinin uyku olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Çocuklarda Düzenli Bir Uykunun 4 Önemli Faydası

3. Yeme Bozuklukları ve Obeziteden Korur

Sağlıklı bir uyku uyumakla beslenme alışkanlıkları arasında doğrudan bir bağlantı var. Düzenli uyku için dengeli beslenmek çok önemli olmakla beraber, yeme bozuklukları ve obeziteden uzak kalmakta düzenli ve yeterli uyku kilit bir rol oynuyor. Biri olmadan diğerinin eksik kalacağı bir durum söz konusu anlayacağınız. Çocuğunuza sağlıklı bir yaşam sunmak için anahtar kelimenin düzen olduğunu söyleyebiliriz. Düzenli ve yeterli bir uyku uyuyan çocuğunuzun yemek bozuklukları ve obeziteyle boğuşma olasılığı çok daha düşük olacaktır.

Çocuklarda Düzenli Bir Uykunun 4 Önemli Faydası

4. Yararlı Hormonlar Salgılatır

Gece uyurken salgılanan melatonin hormonunun çocuklar üzerinde çok yoğun etkisi olduğu düşünülüyor. Mutluluk hissi vermesinin yanı sıra yeterli melatonin salgılanmasının pek çok ciddi hastalık için önleyici etkisi var! Bu hormonun salgılanması için karanlık bir ortamda uyunması çok önemli. Kitap okurken uyuyakalıp ışığı açık unutmamakta fayda var! 🙂

O zaman hem kendimiz hem de çocuklarımız için düzenli bir uykunun önündeki her türlü engeli kaldırmanın tam zamanı!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.